Yangın Söndürme Sistemleri

hbw76 tarafından tarihinde yayınlandı

Yangın Söndürme Sistemleri

Yangın söndürme sistemleri, yangının meydana gelmesine, yangın gerçekleştiyse de büyümesine engel olmak maksadıyla kullanılır. Bir çok söndürme sistemi vardır. Kimileri otomatik, yani dedektörler aracılığıyla kendiliğinden çalışmakta, kimileri manuel olarak çalıştırılmaktadır. Bu sistemler kimi mekanlar için yasal bir zorunluluk olabilir. Yasal zorunluluk olmasının yanı sıra bu sistemlerin yönetmelikte belirtilen standartlara uyması gerekir.

Gazlı Söndürme Sistemi

Renksiz ve kokusuz, aynı zamanda insan sağlığına bir zararı bulunmayan gazlar söndürme işlemlerinde kullanılabilir. Yanmanın gerçekleşmesi için oksijen gereklidir. Eğer ki ateş oksijene erişemez ise anında söner. Bu gazlar ortam sıcaklığını ve oksijen oranını düşürerek yanma eylemini sonlandırır.

Köpüklü Söndürme Sistemi

Yanıcı ve sıvı özelliklere sahip olan kimyasal maddelerin veya yakıtların söndürülmesinde kullanılır. Farklı içeriklere sahip köpük çeşitleri bulunmaktadır. Çalışma şekli olarak sprinkler gibidir.

Davlumbaz Söndürme Sistemi

Yemek pişirilen mekanlarda yangın riski doğal olarak daha yüksektir. Özellikle sürekli yemek yapılan otel, restoran gibi mekanlarda bu riske karşı önlem almak şarttır. Zaten konutlar haricindeki bir çok yerde bu yasal bir zorunluluktur. Davlumbazda çıkan bir yanma olayında hemen dedektör tarafından algılanır ve özel bir sıvı salınır. Bu sıvı yangını hemen söndürür ve olası bir facianın önüne geçilmiş olur

Sprinkler Söndürme Sistemi

Sprinkler bir yangın olayının önüne geçmek için çok etkilidir. Yüksek ısıyı algılayıp anında yağmurlama yöntemiyle söndürme işlemine başlar. Yukarıdan otomatik müdahale ettiği için olası bir yangın faciasının önüne geçilebilir. Özellikle oluşabilecek maddi hasarın boyutunu ciddi derecede azaltabilir.

Yangın Alarm Sistemi

Bu sistem otomatik söndürme sayılamasa da ısı veya duman sensörleri sayesinde yangın gerçekleşmeden sesli erken uyarı ile binanın tahliye edilmesini sağlar. Bu sayede yangın erkenden fark edilip gerekli tedbirler alınır. Böylelikle can ve mal güvenliği sağlanmış olur.

Bu Sistemlerden Birine İhtiyacınız mı Var?

İşte bu yangın sistemlerinden herhangi birine ihtiyacınız varsa, ayrıca standartlara uygun kalitede olunmasından endişe ediyorsanız Hedef Çelik olarak bu endişelerinizi giderebiliriz. Uzman kadrosuyla, yangın yönetmeliğine uygun çözümleri size sunmaktan memnuniyet duyarız.

Telefon: 0 850 840 77 49

Yangın merdivenleri konusunda bilgi almak istiyorsanız:


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen ara...